logo

ענבל שגיב, מתרגמת

עמודים קבועים

בזמן האחרון

נושאים

קולגות

ניהול

אתר במערכת

הרצאות על תלבושות היסטוריות

מעל ומתחת למחוך

שמלות מרהיבות, קרינולינות רחבות, מחוכים הדוקים – איך לבשו אותם באמת, והאם רוב הנשים לא נשמו במשך מאות בשנים? בהרצאותי אני מדברת על ההיבטים המעשיים והפנטסטיים של הלבוש מן הרנסאנס ועד היום. על ריפודי ישבן ותחתונים (או היעדרם) ועל הקשר בין המצאת האופניים לזכות ההצבעה לנשים. הרצאות עתירות ציורים, דימויים וצילומים, החל מפריטים היסטוריים ועד לבגדים מופלאים שנוצרים בהשראת העבר בימים אלה ממש.

“ענבל שלום,
תודה לך על הרצאתה המרתקת, שלוותה בדוגמאות היסטוריות ושחזורים רבים. הרצאתך עניינה ביותר לא רק סטודנטים אלא גם את אנשי הסגל וההנהלה של מכללת קיי. מובן מאליו שהסטודנטים בקורס “דיוקנות ואופנה” היו מרותקים, הם היו התירוץ להזמין אותך למכללה כולה, אבל את מצאת את הדרך אל כולם, אולם הרצאות גדול ומלא ישב מרותק. כולם, מרצים וסטודנטים, יצאו בתחושה של עושר תרבותי רב, וגם ימים לאחר ההרצאה המשיכו לדבר על הבגדים של פעם ועל אלה (הנוחים מאוד) של היום. נשמח לשמוע אותך שוב בהרצאה נוספת.

בברכה,
ד”ר ערגה הלר
ראש ההתמחות בספרות וראש ההתמחות באמנות
המכללה האקדמית לחינוך ע”ש קיי, באר שבע”

מוזמנים לראות כאן את הרצאתי “איפה הכיסים שלי, לעזאזל?”

אם הנושא נשמע מעניין, הצטרפו אלי לדף הפייסבוק “מה תלבשו למסע בזמן?

רוצים לשמוע ולראות עוד? הזמינו אותי להרצאה אצלכם.
אני מתאימה את הנושאים והדוגמאות לקהל, ושמחה לענות על שאלות.
להזמנת הרצאה נא ללחוץ כאן.
טלפון בשעות העבודה:
077-5007563

ההרצאה “מה תלבשי למסע בזמן?” עוסקת בתלבושות מסדרה הטלוויזיה “זרה”, שבימים אלה מגיעה לעונה השלישית:

לחצו כאן כדי לראות חלק מהרצאה שלי בנושא ב”שנקר”.

אישה בת המאה ה-20 במחוכי המאה ה-18. איך המעטפת השונה מעצבת את הגוף, את צורתו ואת תנועותיו, ובמה האישה המודרנית נבדלת מן הסובבות אותה? איך מדים שונים מאפשרים לשחקן אחד לגלם שתי דמויות שונות, בעלות קווי אופי דומים ונפרדים גם יחד?

בסדרת הספרים “נוכריה” מאת דיאנה גבלדון עוברת קלייר, אחות קרבית בריטית במלחמת העולם השנייה, לעולם המסוכן לא פחות של סקוטלנד בשנת 1743. הסדרה משלבת בין ז’אנרים שונים: פנטזיה, רומנטיקה, רומן היסטורי ומלחמתי. גבלדון מקפידה לכלול בכתיבתה את כלל החושים ולתאר את הגוף האנושי בהנאותיו ובייסוריו, בשלמותו ובחלקיו, בין השאר בפרטי-הפרטים של עבודתה הרפואית של הגיבורה שלה.
בעיבודם של הספרים לסדרת טלוויזיה (2014) פעל צוות ההפקה על כמה צירים במקביל. היה עליהם להגשים את החלומות שנרקמו בראשם של קוראי הספרים המסורים במשך עשרים שנה ויותר, ובה בעת למשוך קהל צופים חדש. הם ביקשו לשמור על דיוק היסטורי רב ככל האפשר, במסגרת המגבלות הכספיות המציאותיות ומול ביקורות נוקבות של מומחים להיסטוריה. המעברים הגיאוגרפיים בעלילה חייבו בין השאר גם שינויי סגנון וטקסטיל, מצמר כבד ועד למשי דק.
מעצבת התלבושות טרי דרסבך הלבישה את הדמויות בסדרה על סמך מחקר היסטורי. בעונה הראשונה, המתרחשת בסקוטלנד, היו לה מעט נתונים ומעט זמן. היא הסתמכה על חומרים מקומיים ועל בעלי מלאכה סקוטים ששימרו את המסורות במולדתם. לעומת זאת, ברגע שהחלו ההכנות לעונה השנייה, המתרחשת בפריז של לואי ה-15, האתגר ההפוך היה השפע העצום של התיעוד הקיים. הבגדים שעוצבו לעונה הזאת מרמזים בבירור על השראה מציורים תקופתיים.
דרסבך שמה דגש בעיצוב התלבושות של גיבורת הסדרה על שימור מאפיינים מודרניים של קלייר, תוך שילוב שלה בסביבה שאליה נקלעה. בתחילה עליה ללבוש את הבגדים שניתנים לה, אבל בהמשך העלילה, כאשר יש בידיה כסף והשפעה על המלתחה שלה, היא מתבלטת על רקע הנשים הסובבות אותה. השונוּת שלה על המסך יכולה להיות חריגה רק על רקע שחזור היסטורי מדויק של שאר הדמויות. וכך למשל מופיעה גרסה של חליפת הבר המפורסמת של כריסטיאן דיור ברחובות פריז של המאה ה-18, ובולטת בקווים פשוטים בין שלל הסלסולים של נשות החצר האחרות.
ההרצאה המעודכנת כוללת צילומים חדשים מהעונה השלישית של סדרת הטלוויזיה.


קישור ישיר לדף זה – http://tinyurl.com/InbalCostume